Barion Pixel

Bárhova, amerre tekintünk, reggeltől estig színek vesznek körbe minket. A ruhánk, a lakásunk, az ételünk, az autónk, a közlekedési lámpák, az újságok. A színek tudatosan és tudattalanul is hatnak ránk. Különböző érzéseket, érzeteket és állapotokat fejeznek ki.

Be kell vallanom, hogy szenvedélyes viszonyban vagyok a színekkel :-)! Télen is az üzletekben a színes ruhákat és kiegészítőket keresem, mivel nagyon ritkán viselek feketét, ezért ez az időszak igazi kihívás számomra. Gyerekkoromban is azt nézegettem állandóan, hogy egy-egy ruhadarabot színben melyikkel tudom összepárosítani. Amióta elvégeztem a Budapesti Divatiskolát sokkal tudatosabban állok a színekhez, és ügyfeleim számára is nem győzöm ennek fontosságát kihangsúlyozni.
Azért indítottam ezt a blogsorozatot még tavaly, hogy bemutassam a színek jelentőségét, és azok ránk gyakorolt hatását. Az egyes blogbejegyzések rávilágítanak arra, hogy az egyes színeket miként tudjátok tudatosan használni, hogyan tudjátok beépíteni a ruhatárba, és hogyan lehet azokat kombinálni más színekkel.

Once upon a time…

Lilaruhás nő

A természeti népek tisztában voltak a színek jelentőségével, de azt nem tudták technikailag kinyerni a természetből vagy csak nagyon kis szegmensét, ezért is a színes ruhák, tárgyak használata és viselete csak a gazdagok kiváltsága volt. Emiatt van az is például, hogy nagyon kevés ország zászlajában található a lila szín, mivel ezt nem lehetett kinyerni természetes formában évszázadokkal ezelőtt nagy mennyiségben.
A mai kor embere az újabb és újabb technológiákkal könnyedén előteremti már a festéket és a szintetikus anyagokat, ezzel a színek is megjelentek a mindennapjainkban. Elkezdtünk kísérletezni azok ránk gyakorolt hatásával, és ma már ezek tudatos használata számos szakmába beépültek: marketing, média, színház, stílustanácsadás.

A mindennapok és a színek

Azon elgondolkodtatok már, hogy a bébik például miért nem hordanak fekete ruhát, a versenyautókat miért nem festik pasztell árnyalatokba, hanem erős, pszichedelikus színekbe, és a rendőr nem hord sárga ruhát és levendula színű pisztolyt? Az évszázadok során a színek erős asszociációval lettek felvértezve, aminek eredményeként néznek ki használati tárgyaink és környezetünk.

fekete bébi ruha

lila fegyver

Az ételek színei is hatással vannak ránk, az például tudatosult Bennetek, hogy a leginkább étvágygerjesztőbb étkek meleg árnyalatúak?

meleg barna: magvak, kenyér, hús

magvak

meleg piros: cseresznye, paradicsom, eper

gránátalma

orange: narancs, répa, sárgabarack

mandarin

meleg sárga: banán, citrom, grapefruit.

A cukorkákat pedig többségében pasztellszínekben állítják elő, hogy a gyerekek számára még csábító legyen..ravasz 🙂
A közlekedési lámpák szintén a színek szimbolikájával kommunikálnak: Zöld –GO, Piros-STOP, Sárga-CAUTION.

közlekedési lámpa

Amiatt lett a sárga szín az indulás-megállás figyelmeztetés jele, mivel a sárgának a legmagasabb a láthatósági rezgésszáma. Ez az oka annak például, hogy sárgák az iskola buszok Amerikában.

A színek összefüggésben állnak az egészséggel is. Minden, ami élő a napfényre és a világosságra reagál. Kutatók szerint az izomaktivitás hatékonyabb meleg fényben és környezetben. A szellemi feladatok elvégzése pedig hatékonyabb lágy, sötét színekkel.

A test elnyeli az energiát a színezett folyadékból és a színes anyagokból is, és az ember normális izomerejét gyengíti, ha nem kompatibilis színeket visel.

Összességében elmondható, hogy a színek ismeretével, olyan „hatalomra” tehetünk szert, amivel tudatosabban fogunk vásárolni, legyen az egy dekoráció a nappaliban vagy egy új ruha. Tudatosan fogunk hatni az öltözékünk színeivel a környezetünkre egy adott élethelyzetben.

Következő alkalommal a színek típusairól és azok tulajdonságáról fogok egy átfogó képet adni! Aki viszont szeretne többet tudni a saját színeiről, az ITT tud jelentkezni az egyéni színtanácsadásra! Hogy nem tudod pontosan mi is a színtanácsadás, ITT többet tudsz róla olvasni!

Ha tetszett és szeretnél értesülni az újabb blogbejegyzésekről akkor iratkozz fel!

Szólj hozzá!